bread 1
  >  Porady   >  Pokój dla rodzeństwa – kilka sprawdzonych trików
Pokój dla rodzeństwa

Pokój dla rodzeństwa – kilka sprawdzonych trików

Rodzice często dążą do tego, aby urządzić osobne pokoje dla dzieci. Tylko że nie zawsze aranżacja dwóch odrębnych sypialni jest możliwa. Co, jeśli mamy do zagospodarowania znacznie mniejszą powierzchnię domu? W dzisiejszym artykule skupimy się właśnie na tym drugim przypadku. Podpowiemy, jak urządzić wspólny pokój dla dwójki dzieci za pomocą kilku prostych trików. Przekonajcie się, jak zrobić to z głową! 

 Jak podzielić pokój dla rodzeństwa? Zabawa kolorami… 

Pokój dla brata i siostry lub dla rodzeństwa tej samej płci powinien spełniać określone funkcje: odpoczynku, przechowywania niezbędnych rzeczy, nauki, a także zabawy. Dzięki temu obydwoje będą czuli się w nim bezpiecznie, co wpłynie na ich dalszy rozwój. 

Urządzając pokój dla rodzeństwa, zdecydowanie warto pobawić się kolorami. Nie oznacza to, że należy decydować się od razu na tonację niebiesko-różową. Do wyboru jest wiele innych, ciekawych kolorów, jak np. kojący zielony, który bardzo dobrze wpływa na samopoczucie – relaksuje zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jeśli nie boicie się eksperymentować, możecie postawić na połączenie dwóch różnych kolorów, dzięki którym wyodrębnicie np. część przeznaczoną dla dziewczynki i chłopca. Ten prosty trik stworzy wrażenie dwóch odrębnych przestrzeni. 

Urządzając pokój dla rodzeństwa warto postawić na funkcjonalność oraz odpowiednie zaplanowanie przestrzeni

Niezbędne elementy w pokoju przedszkolaków 

Mały pokój dla rodzeństwa będącego w wieku przedszkolnym powinien zawierać kilka podstawowych elementów: 

  • łóżeczko – dobrym rozwiązaniem będzie rozstawienie łóżek po dwóch przeciwstawnych stronach pokoju, by dzieci miały więcej przestrzeni dla siebie. 
  • biurko/stolik do kolorowania – ciekawą propozycją są stoliki i biurka, które „rosną” wraz z dzieckiem, dzięki czemu meble służą przez wiele lat. 
  • szafy na ubrania – postarajcie się zadbać, by pociechy miały oddzielne szafy na osobiste rzeczy. W Baby Boo znajdziecie takie szafy i regały, które zmieszczą się nawet w  małym pokoju dla rodzeństwa. 
  • skrzynie na zabawki – szczególnie w przypadku niewielkiej przestrzeni są one jednym z najkorzystniejszych rozwiązań. 
  • regały na książki i zabawki – lektura przed snem? To coś, o czym nie można zapomnieć podobnie jak zadbanie o edukacyjne gry. 

Jak urządzić pokój dla nastolatków? 

O jakich elementach nie można zapomnieć w tym przypadku, jeżeli w jednej przestrzeni zamieszkuje rodzeństwo w różnym wieku? Tak jak w przypadku młodszych dzieci, całość musi zostać podzielona na odpowiednie strefy: 

  • strefa nauki – miejsce, gdzie staną biurka i wygodne, ergonomiczne krzesła. Biurka powinny znajdować się w miejscu, gdzie jest dobry dostęp do światła dziennego, np. bokiem lub przodem do okna. Zadbajmy o to, aby na biurku nie zabrakło dobrej lampki (np. z organizerem na długopisy) tak, by w jesienno-zimowe popołudnia ułatwiały dzieciom naukę. 
  • strefa odpoczynku – łóżko z dopasowanym do potrzeb dziecka materacem to podstawa. Możemy urozmaicić je kolorowymi poduszkami, albo dodatkowo pokusić się o wygodne pufy wykonane z wytrzymałych materiałów. 
  • strefa zabawy – tutaj liczą się potrzeby dzieci oraz ich zainteresowania. Tę strefę warto urządzić po konsultacji z nastolatkami, aby mieć pewność, że będą korzystać z tego kącika z  przyjemnością. 

Pokój dla rodzeństwa ma stać się miejscem, gdzie zarówno brat, jak i siostra, niezależnie od wieku, będą przebywać z prawdziwą przyjemnością, ciesząc się wspólną przestrzenią. Rodzice, podczas aranżacji sypialni dla dzieci, muszą pamiętać, że ma to być wygodny i komfortowy pokój dla obydwóch pociech, w którym mają mieć swój własny, prywatny kąt. 

Dodaj komenatrz

0