bread 1
  >  Porady   >  Kiedy zmienić łóżeczko na łóżko?
51dafefee283a29c5c64846eff030c2d

Kiedy zmienić łóżeczko na łóżko?

Rodzice prędzej czy później stają przed dylematem, kiedy wymienić dziecku łóżeczko na łóżko? W związku z tym, że każdy maluch rozwija się w swoim indywidualnym tempie, trudno jest określić sztywne ramy i dokładnie podać wiek do kiedy dziecko powinno spać w łóżeczku. Mimo to, w dzisiejszym artykule zmierzymy się z tym wyzwaniem i postaramy się znaleźć odpowiedź na to nurtujące pytanie. 

Jaki jest najlepszy moment, by przenieść dziecko do łóżka? 

Można ostrożnie szacować, że optymalnie najlepszy czas do zmian przypada zwykle na osiemnasty miesiąc życia. Wpływ na to ma wiele czynników jak m.in. obecność starszego rodzeństwa. Jedynaki z reguły przechodzą przez ten proces trudniej, nie są przyzwyczajone do takich sytuacji i czują się nieswojo. Natomiast dzieci, które posiadają starsze rodzeństwo, chcą je naśladować i lepiej reagują na zmiany. Nie jest to oczywiście reguła, w przypadku dzieci żadnej zasady nie należy generalizować. 

Na co zwrócić uwagę przy doborze łóżka dla dziecka? 

Decydując się na zmianę łóżka dziecięcego, warto najpierw dokładnie przyjrzeć się ofercie proponowanej przez sklepy meblowe dla dzieci. Pod uwagę weźcie przede wszystkim bezpieczeństwo dziecka, wygodę, a także funkcjonalne aspekty, by łóżko służyło dziecku jak najdłużej. Dobrze jest zaopatrzyć się w praktyczny mebel, który można rozsuwać i dopasowywać do wzrostu malucha. Innym udogodnieniem są wysuwane organizery, jest to dodatkowa przestrzeń na zabawki, pościel, czy inne niezbędne akcesoria. Nie można także zapominać o walorach estetycznych. W ofercie Baby Boo znajdziecie łóżka z różnorodnymi motywami bajkowymi. Dzięki towarzystwu ulubionej postaci z bajki z pewnością o wiele łatwiej i przyjemniej będzie zasnąć Twojemu maluchowi. 

58de8b6f7079bd449704eb1ef8b4ca0b
Zmiana łóżeczka na łóżko to duże wyzwanie zarówno dla dziecka jak i rodziców

Wsłuchaj się w potrzeby Twojego dziecka 

Wielu rodziców czeka na to, aż dziecko będzie gotowe na zmianę lub decyduje się na etap przejściowy, czyli spanie z dzieckiem w swoim łóżku małżeńskim. Niejednokrotnie wraz ze zwlekaniem, mogą pojawić się dodatkowe komplikacje. Niektóre pociechy bardzo emocjonalnie przywiązują się do miejsca spania i ciężko będzie im opuścić malutkie łóżeczko ze szczebelkami lub łóżko rodziców, w którym spały dotychczas. Zdarzają się przypadki nawet sześciolatków, które nadal nie śpią samodzielnie, bo nie są na to gotowe. Najlepiej podejść do tego wyzwania, jak do wspaniałej przygody i tworzyć wokół nowego miejsca spania, otoczkę pełną zabawy i miłych skojarzeń. 

Zaangażuj dziecko w zakup nowego łóżka 

Dla uatrakcyjnienia całego przedsięwzięcia, dziecko można zaangażować w zakupy. Pokazać mu kilka wybranych modeli i pozwolić, by to ono podjęło ostateczną decyzję. Dzięki temu poczuje, że ma realny wpływ na tę decyzję, która przecież właśnie jego/ją dotyczy. Warto zaproponować dzieciom również wspólne wyposażenie łóżka. Ciepła kołdra, wygodna poduszka, pościel z wizerunkiem ulubionych postaci i ukochane pluszaki stworzą z tego miejsca coś naprawdę wyjątkowego.  

Czas i poświęcona uwaga, to najlepszy prezent dla malucha 

Zmiana łóżka nie powinna być zrównana w czasie z innymi ważnymi wydarzeniami jak m.in.: przeprowadzka, rozpoczęcie przedszkola czy pojawienie nowego członka rodziny. Zaadoptowanie się do nowych warunków przyjdzie dziecku o wiele łatwiej, jeżeli wspólnie z nim będziemy kultywować małe rytuały. Po wieczornej toalecie warto przeczytać maluchowi dobranockę, zaśpiewać ulubioną kołysankę, czy porozmawiać o minionym dniu. Poświęcony dziecku czas i uwaga, to najważniejsze co możemy mu dać, niezależnie od tego, czy śpi w łóżku, czy w łóżeczku. 

Jeśli jesteście gotowi na tę zmianę, koniecznie sprawdźcie, jakie modele łóżeczek i łóżek przygotowaliśmy dla Was w Baby Boo. 

Dodaj komenatrz

0