bread 1
  >  Porady   >  O czym pamiętać przy wyborze mebli do pokoju niemowlaka?
Meble do pokoju niemowlaka

O czym pamiętać przy wyborze mebli do pokoju niemowlaka?

Przed narodzinami dziecka w głowie kłębią się przeróżne myśli, jak przygotować się do tego momentu i sprostać oczekiwaniom? Jednym z zadań, jakie na Ciebie czeka, jest urządzenie pokoju dla Twojego maluszka. Dzisiaj podpowiemy Ci, jak zrobić to w przemyślany sposób i na co w pierwszej kolejności zwrócić uwagę.

Zanim dokonasz zakupu zastanów się nad potrzebami swojego dziecka

Pokój niemowlaka to miejsce, w którym powinien czuć się komfortowo zarówno maluch, jak i jego rodzice. Kluczem do osiągnięcia sukcesu będzie zatem przemyślenie potrzeb dziecka i swoich własnych, by skompletować meble, które będą praktyczne i pomocne w codziennej opiece nad niemowlakiem. Nie jest to zadanie łatwe, przed decyzją należy się gruntownie zastanowić, co tak naprawdę jest konieczne, a z czego lepiej zrezygnować? Dzięki temu, w pokoju znajdą się wyłącznie najważniejsze meble takie jak: łóżeczko, regał, szafa, czy wygodny fotel, a maluch będzie miał dodatkową przestrzeń do zabawy.

Czego nie może zabraknąć w pokoju dziecięcym?

Przede wszystkim weź pod uwagę, że dzieci rosną bardzo szybko. Warto więc postawić na meble, które “rosną razem z nim” lub będą łatwe w demontażu. Poza podstawowymi funkcjami mają być przede wszystkim bezpieczne i gwarantować mu komfort i prawidłowy rozwój.

Niezbędne meble w pokoju dziecka:

  • Wygodne łóżeczko prawdopodobnie w pierwszych miesiącach życia dziecko będzie spało z Tobą i nie musi mieć swojej wyodrębnionej przestrzeni. Jednak prędzej, czy później będzie trzeba zainwestować w łóżeczko dziecięce. Pamiętaj wówczas o podstawowej zasadzie – bezpieczeństwie. Łóżeczko ma być miejscem do spania i odpoczynku, nie powinno się go zatem zagracać niepotrzebnymi elementami i dekoracjami, które przeszkadzają mu zasnąć. Musi być wykonane z bezpiecznego materiału, najlepiej z oszlifowanego drewna, pokrytego bezpieczną dla zdrowia farbą, ponadto specjaliści zalecają, by znajdujące się w łóżeczku szczebelki miały maksymalny rozstaw 6 cm. Materac ma być twardy i stabilny,zamiast ryzykować postaw na produkty posiadające atesty i gwarancję bezpieczeństwa.
  • Miejsce do zabawy w pierwszych miesiącach życia, kiedy dziecko głównie leżakuje, przestrzeń do zabawy może stanowić np. materac położony na podłodze. Aktualnie polecane są materace z naturalnego lateksu, które wykazują właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Jeśli chcecie urozmaicić kącik do zabawy, możecie dodać ciekawe akcesoria takie jak kolorowa karuzela. Odpowiednio dopasowana wielkość powinna pozwolić na swobodną zabawę, bez ryzyka stoczenia się z łóżka.
  • Regał na zabawki z biegiem czasu dziecku będzie przybywało zabawek, jest to proces nieunikniony, bo odwiedzający go goście, często przynoszą coś ze sobą w prezencie. Najlepiej zdecydować się na regał otwarty z minimalną liczbą drzwiczek i szuflad, ułatwiający znalezienie tego, co jest w danej chwili potrzebne.

Na co zwracać uwagę podczas kupowania mebli do pokoju dziecięcego?

Urządzając przestrzeń dla malucha bierzemy pod uwagę wiele opcji. Jedni stawiają na wysoką cenę, mając w głowie przekonanie, że im droższe, tym lepsze. Z drugiej strony, wielu rodziców szuka tanich mebli niemowlęcych, których nie szkoda będzie wymienić, gdy dziecko podrośnie. Można także kierować się kolorystyką, czy konkretnym stylem pasującym do wnętrza naszego domu. Jest jednak kilka ogólnych zasad, o których należy bezwzględnie pamiętać.

Urządzając pokój malucha, zwróć uwagę na:

  • tworzywo – stawiaj na meble z naturalnych tworzyw, które nie są pokryte szkodliwymi dla zdrowia farbami lub lakierami;
  • bezpieczeństwo – wybieraj takie meble (zwłaszcza regały, komody), które stoją stabilnie i nie niosą ryzyka wywrócenia się, ewentualnie takie, które łatwo będzie zabezpieczyć poprzez przymocowanie do ściany;
  • funkcjonalność – meble mają pełnić podstawowe funkcje i zaspakajać potrzeby dziecka.

Szeroką gamę produktów spełniających te wymagania znajdziesz w naszym sklepie Baby Boo. Bogata oferta, w której mieszczą się łóżeczka, regały, komody czy materace, sprosta oczekiwaniom każdego, wymagającego rodzica. Ich oryginalny design zaspokoi potrzeby dziecka, a także przeniesie go w zaczarowany, bajkowy świat, pełen ulubionych postaci.

0