bread 1
  >  Porady   >  Jaką twardość materaca wybrać dla dziecka?
Jak wybrać materac dla dziecka

Jaką twardość materaca wybrać dla dziecka?

Nawet doświadczeni rodzice już podczas kupowania mebli i akcesoriów dla niemowlaka napotykają na masę wątpliwości. Czy produkt, na który się zdecydują, na pewno spełni ich oczekiwania? Zakup dobrej jakości materaca, jest jednym z wyzwań, któremu trzeba stawić czoła. Czym się kierować? Jakiej twardości materac wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę?  

Przeczytaj artykuł i przekonaj się, jakich błędów unikać. 

Idealny materac dla dziecka  

Zacznijmy od tego, że zarówno zbyt miękki, jak i zbyt twardy materac, może przyczyniać się nie tylko do pogorszenia snu, ale także do problemów z kręgosłupem. Zdania ekspertów są jednoznaczne. Materac zarówno dla maluszka, jak i nieco starszego dziecka powinien być średnio twardy. Tylko wtedy zapewnimy mu zdrowy sen i prawidłowy rozwój. Niezależnie na jaki model materaca się zdecydujemy, powinien stanowić podparcie dla kręgosłupa i całego ciała. 

Czym skutkuje niewłaściwe dopasowanie materaca? 

1. Materac o zbyt wysokiej twardości: 

  • możliwe odczuwanie dyskomfortu oraz bólu kręgosłupa; 
  • częste wybudzanie się spowodowane drętwieniem kończyn; 
  • trudności związane z wygodnym ułożeniem się i zaśnięciem. 

 2. Materac o zbyt wysokiej miękkości: 

  • trudności z oddychaniem podczas snu; 
  • utrudnione wstawanie i podnoszenie się; 
  • brak możliwości samodzielnego przekręcania się (dotyczy niemowląt). 

Jakiej twardości materac dla dziecka wybrać? 

Skoro już wiesz, że od właściwego doboru materaca zależy zdrowy i bezpieczny sen, przejdźmy do konkretów. Szczególnie ważny aspekt doboru właściwej grubości materaca dotyczy niemowląt. Maluszek nie powie nam, że jest mu niewygodnie, może jedynie sygnalizować to płaczem, ale pamiętajmy, że każde dziecko reaguje inaczej. W przypadku dorastających dzieci wybór materaca powinien uwzględniać preferencje naszej pociechy bowiem, to właśnie jej ma być wygodnie. 

Zróżnicowany wybór materacy dziecięcych 

Dobrze dobrany materac powinien zagwarantować dziecku spokojny i zdrowy sen. Na rynku wyróżniamy cztery stopnie twardości materaca od H1 (bardzo miękkie) do H4 (bardzo twarde).  Decydując się na zakup materaca w sklepie Baby Boo, możesz liczyć na fachową pomoc naszych specjalistów i zróżnicowany wybór materacy w zależności od preferencji. Warto wspomnieć, że na rynku dostępne są zarówno materace piankowe, ale także doceniane przez rodziców materace z naturalnych składników takich jak gryka, czy kokos.  

Dlaczego dobór odpowiedniej twardości materaca jest tak ważny? 

Dziecko, w pierwszych latach swojego życia bardzo intensywnie się rozwija, a co za tym idzie, rośnie jego układ kostny, w tym kręgosłup. Zły dobór materaca spowodować może m.in. ucisk, a także wpłynąć na przyjmowanie złej pozycji ciała. Wszystko to niesie za sobą negatywne skutki w dalszych latach rozwoju m.in. ujawniając się jako wady postawy. Źle dobrany materac wpływa również na samopoczucie dziecka, jego rozdrażnienie, a w dalszej konsekwencji problemy w szkole. 

Jeśli wciąż masz wątpliwości w kwestii doboru odpowiedniego materaca dla swojej pociechy, skontaktuj się z nami! 

Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Cię pytania i pomożemy dobrać materac do potrzeb Twojego dziecka. 

0