bread 1
  >  Porady   >  Funkcjonalny pokój dziecięcy na poddaszu? Tak to możliwe!
pokoj lulu bialy gladki

Funkcjonalny pokój dziecięcy na poddaszu? Tak to możliwe!

Trudno nie zgodzić się z opinią, że wszyscy potrzebujemy mieć swój własny, prywatny kąt. W przypadku dorastających dzieci jest to szczególnie ważne ze względu na stale zmieniające się potrzeby. W dzisiejszym artykule podzielimy się pomysłami na to, jak urządzić pokój dziecięcy na poddaszu tak, by zapewnić maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Mamy nadzieję, że tych kilka praktycznych porad sprawi, że niebawem sami stworzycie wyjątkowy pokój na poddaszu dla waszej pociechy.

Jak urządzić pokój na poddaszu?

Pokój dziecięcy na poddaszu wymaga przede wszystkim dobrego zmysłu planowania. Dzięki temu efekt, jaki uzyskacie, może przejść Wasze najśmielsze wyobrażenia. Skosy są trudnym do aranżacji obszarem, dlatego pierwszym krokiem powinno być wytyczenie miejsc, gdzie dorosły człowiek może swobodnie stanąć. Na pozostałej przestrzeni planujemy zabudowę – tę do przechowywania niezbędnych rzeczy, a także miejsca siedzące. Nawet pokój z dużymi skosami, może być funkcjonalny i przestronny, o ile tylko ustawimy meble w odpowiednim miejscu.

Pokój dziecięcy na niskim poddaszu – jak go umeblować?

Bez względu, czy urządzamy pokój młodzieżowy na poddaszu, czy na razie pomieszczenie to będzie należało do mniejszego szkraba, konieczne jest zaaranżowanie sporej przestrzeni przeznaczonej do przechowywania rzeczy. Ubrania, zabawki, książki czy akcesoria wymagają sporej ilości miejsca. Pokój dziecka na poddaszu idealnie nadaje się do zabudowy meblowej, dzięki temu wykorzystamy obszar, po którym znacznie trudniej jest się poruszać, niż przetrzymywać rzeczy.

Zabudowa skosów, którą najlepiej wykonać na zamówienie u stolarza, pozwoli w pełni wykorzystać dostępne zakamarki. Kiedy zastanawiasz się jak urządzić pokój na poddaszu ze skosami – warto pamiętać, że nawet niską przestrzeń można zagospodarować – biblioteczka, legowisko dla pupila, czy też wstawienie stolika do zabawy dla dzieci. To tylko kilka z propozycji, jakie możecie zastosować w pokoju waszego malucha.

Nowoczesny pokój dla dziewczynki na poddaszu

Warto pamiętać, że kiedy urządzamy pokój dziewczynki na poddaszu i decydujemy się na jego zabudowę wykonaną na wymiar, postarajmy się wybrać jak najbardziej uniwersalny wygląd mebli. Proste, gładkie fronty, wykonane z wysokiej jakości drewna będą służyć przez wiele lat. Starajmy się wypełnić przestrzeń akcentami, które dziecko lubi, ale w takiej formie, której zmiana nie wymaga remontu oraz dużych nakładów finansowych – mogą to być poszewki na poduszki, pościel, plakaty powieszone na ścianie, czy tematyczne maskotki. W takiej sytuacji, kiedy maluch dorasta, a co za tym idzie, zmienia się jego gust, szybko dostosujemy wygląd wnętrza do jego zainteresowań i potrzeb.

Jak pomalować pokój na poddaszu?

Jeżeli, pomimo skosów powierzchnia poddasza jest duża, wówczas nic nas nie ogranicza – można pomalować pokój dowolnie, nawet każdą ścianę na inny kolor. Jeśli jednak przestrzeń pomieszczenia jest niewielkich rozmiarów, warto pozostać przy jednym odcieniu ścian. Ze względu na to, że najczęściej okna dachowe nie są duże, przez co w pomieszczeniu jest mało naturalnego światła, warto zdecydować się na jasne kolory.

Jak oświetlić dziecięcy pokój na poddaszu?

Duże znaczenie w tej kwestii mają źródła światła. Najlepiej sprawdzą się rozproszone kinkiety, taśmy LED, czy też lampki halogenowe zamontowane w suficie. W przypadku pokoju na poddaszu unikajcie klasycznych żyrandoli, czy plafon. Wiele zakamarków i zaciemnionych miejsc wymaga kilku, niezależnych źródeł światła.

Planując wystrój dziecięcego pokoju dla dziewczynki lub chłopca, uwzględnijcie funkcjonalność danych miejsc. Przy fotelu do czytania musi znaleźć się lampa, zapewniająca dobre światło. Warto też przetestować, czy wstawanie z kanapy, w miejscu skosu jest w pełni bezpieczne. Nie może wiązać się z ryzykiem uderzenia w głowę lub sprawiać innego dyskomfortu.

Decydując się na urządzenie pokoju na poddaszu, trzeba przede wszystkim mieć na uwadze bezpieczeństwo dziecka. Odpowiednie zaplanowanie przestrzeni z pewnością pomoże Wam zorganizować komfortowy i przytulny pokój dla waszej pociechy.

0