bread 1
  >  Porady   >  Jaki wybrać materac dla dziecka? Sprawdź, co musisz wiedzieć
Jak wybrać materac do pokoju dziecka?

Jaki wybrać materac dla dziecka? Sprawdź, co musisz wiedzieć

Sen jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju dziecka, dlatego bardzo ważne jest to, aby stworzyć optymalne warunki do odpoczynku. Materac, na którym dziecko śpi, powinien być wygodny i komfortowy. Ale jaki materac dla dziecka wybrać? Na co zwrócić uwagę? Przygotowaliśmy dla ciebie poradnik, w którym znajdziesz odpowiedź na najważniejsze pytania związane z wyborem materaca dla dziecka!

Najlepszy materac dla dziecka – czyli jaki?

Podczas wyboru materaca musisz zwrócić uwagę na kilka aspektów. Twardość oraz rozmiar to podstawa!

Twardość materaca dla dziecka

Od twardości materaca w dużym stopniu zależy komfort snu. Jaka twardość będzie dla dziecka najlepsza? Dla noworodków i dzieci do około 10. roku życia polecane są średnio twarde materace. Zapewniają odpowiednie podparcie, a dziecko się w nich nie zapada.

Dobrym wyborem będzie materac strefowy, który ma specjalnie zaprojektowane strefy twardości. Taki model optymalnie dopasowuje się do naturalnej krzywizny kręgosłupa, w różny sposób wspierając głowę, ramiona, kręgosłup, miednicę, uda, łydki oraz stopy dziecka.

Jaki rozmiar powinien mieć materac dla dziecka?

Materac dla niemowlaka będzie miał zupełnie inne wymiary niż materac przeznaczony dla dziecka w wieku szkolnym, ale jak wybrać idealną długość? Kluczowy jest tutaj wzrost dziecka. Wygodny materac powinien być przynajmniej 20 cm dłuższy od wzrostu dziecka. Czy lepiej częściej wymieniać materac? A może lepiej kupić większy model? Ważne jest to, aby zawsze wybierać materac jak najlepszej jakości. Jeśli więc masz w planach częstszą wymianę, upewnij się, że twój budżet na to pozwala! Wielu rodziców decyduje się jednak na zakup większego, ale lepszego jakościowo materaca raz na kilka lat.

Dodatkowa ochrona, czyli pokrowiec do materaca dla dzieci

Kiedy wybierasz materac do łóżeczka dziecięcego, musisz liczyć się z tym, że dziecku mogą zdarzyć się problemy z utrzymaniem moczu w nocy lub przeciekanie pieluszki. Dlatego dobrym wyborem jest zakupienie dodatkowego, nieprzemakalnego pokrowca na materac. Pokrowiec powinien być wykonany z kilku warstw, przy czym warstwa zewnętrzna powinna być miękka i komfortowa, a wewnętrzna wodoodporna i nie przepuszczać wilgoci. Dzięki temu materac nie zmoknie. Najwygodniejsze są pokrowce na gumce oraz takie, które możesz wygodnie nałożyć i zamknąć zamkiem błyskawicznym.

Materac sprężynowy czy piankowy – który wybrać?

Wielu rodziców przekonanych jest o tym, że materac do spania dla dzieci powinien być sprężynowy. W końcu materace sprężynowe kojarzą się z wysoką jakością wykonania i trwałością, ale czy rzeczywiście jest to najlepszy wybór dla dziecka? Niekoniecznie!

Materace sprężynowe są polecane dla dzieci powyżej 6. roku życia. Jeśli chcesz się zdecydować na materac ze sprężynami, musisz wybrać bardzo wytrzymały model – trudno powstrzymać dzieci przed skakaniem po łóżku!

Dla młodszych pociech oraz dla wszystkich żywiołowych dzieci, najlepszym wyborem będzie materac piankowy oraz materace typu pianka-kokos-gryka, który zapewnia należyte podparcie i minimalizuje ryzyko deformacji kształtującego się kręgosłupa dziecka. Materace piankowe są nie tylko wygodne i bezpieczne dla kręgosłupa, ale też antyalergiczne.

Zadbaj o dobry sen swojego dziecka. Postaw na wygodne i bezpieczne materace dziecięce

Wybór odpowiedniego materacu dla dziecka nie jest łatwym zadaniem, a pod uwagę musisz brać wiele rzeczy. Twardość, rozmiar czy materiał, z jakiego wykonano materac – to wszystko ma znaczenie! Każdy wybór powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami Twojej pociechy.

Dodaj komenatrz

0