bread 1
  >  Porady   >  Jak wybrać biurko dla dziecka?
pokoj lulu bialy gladki

Jak wybrać biurko dla dziecka?

Biurko jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia dziecięcego pokoju. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego mebla, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas wyboru. Zobacz, jak wybrać biurko dla dziecka!

Biurko dla dzieci – od czego zacząć?

Kiedy wybierasz biurko do pokoju dziecięcego, zastanów się, na jaki styl chcesz postawić? Biurko w stylu skandynawskim pasować będzie do większości pomieszczeń, ale małe dzieci mogą niechętnie z niego korzystać. Dlaczego? Bo wolą kolorowe meble! Wybierając biurko dla chłopca czy dziewczynki czasami trudno przekonać dziecko do tego, aby postawiło na proste rozwiązania, dlatego warto iść na ustępstwa i znaleźć kompromis.

Białe biurko dla dzieci ozdobione kolorowym rysunkiem lub grawerem będzie rozwiązaniem, które spodoba się zarówno dziecku, jak i rodzicom!

0a231e727ff99c631cc26fb9f9d32ac6

Wymiary i wysokość biurka dla dziecka

Kolejnym, bardzo ważnym, aspektem wyboru jest to, jaka wysokość biurka dla dziecka będzie odpowiednia. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby biurko nie było ani zbyt niskie, ani zbyt wysokie.

Jaka wysokość biurka dla dziecka jest optymalna? Blat powinien znajdować się na wysokości 55 – 75 cm od ziemi. Przy prawidłowej posturze, czyli wyprostowanych plecach, nogach opartych o podłogę i swobodnym położenie rąk na blacie, kąt między łydkami a podudziem, tak samo jak kąt pomiędzy ramieniem i przedramieniem powinien być kątem prostym. Nie ma znaczenia, czy wybierasz biurko dla dziewczynki czy dla chłopca – pod uwagę musisz brać wzrost dziecka.

Rodzice często popełniają błąd i chcą kupić biurko “na wyrost”, które w ich opinii posłuży znacznie dłużej. Faktycznie, kupienie “dorosłego” biurka dla przedszkolaka pozwoli uniknąć problemów z wyrastaniem dziecka, ale przyczyni się też do nieprawidłowej postury i pojawienia się problemów z utrzymaniem prawidłowej sylwetki podczas siedzenia przy biurku! Dlatego, zamiast oszczędzać na biurku dziecięcym, lepiej wybrać model, który będzie odpowiednio dopasowany i zapewni komfort użytkowania. W końcu, podobnie jak wymiary łóżka dla dziecka, także biurko powinno być indywidualnie dopasowane do potrzeb Twojej pociechy.

Podczas wyboru koniecznie należy zwrócić uwagę na wielkość blatu – zbyt małe biurko dla dziecka nie będzie wygodnym rozwiązaniem. Blat powinien być na tyle duży, aby swobodnie na nim pracować, ale też niezbyt duży – inaczej korzystanie z jego całej powierzchni będzie niewygodne. Najlepsze dla przedszkolaków i dzieci w pierwszych klasach podstawówki wymiary blatu to 50 x 70 cm. Dla starszych dzieci optymalnym wymiarem jest blat 80 x 100 cm.

Jakie krzesło do biurka dla dziecka?

Kiedy urządzasz miejsce do nauki dla dziecka, nie zapomnij też o krześle! Jaki model wybrać? Koniecznie postaw na ergonomiczne rozwiązania, które w naturalny sposób wspierają kręgosłup i stymulują utrzymanie prawidłowej pozycji siedzącej.

Wysokość krzesła, podobnie jak wysokość biurka, powinna być całkowicie regulowana. Zwróć uwagę na możliwość regulacji nie tylko wysokości, ale też wysokości i kąta nachylenia oparcia i podłokietników!

Dodaj komenatrz

0