bread 1
  >  Porady   >  Psychologia kolorów w pokoju dziecka
Kolory w pokoju dziecięcym

Psychologia kolorów w pokoju dziecka

Nie trzeba być ekspertem, by zauważyć, jak bardzo kolory w pokoju dziecka wpływają na jego rozwój. Jednak, gdy chcemy umiejętnie połączyć kilka barw lub wybrać tę „jedną jedyną”, okazuje się, że nie jest to wcale takie proste. Przed złapaniem za pędzel i dobraniem akcesoriów zobaczcie, jak odczytywać znaczenie kolorów i w odpowiedni sposób je ze sobą łączyć… 

Kolor ścian w pokoju dziecięcym 

Białe, czy kolorowe ściany? Nie bez powodu, to pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Co ciekawe oba warianty mogą się sprawdzić, jeśli tylko będziemy mieli z tyłu głowy słowo „umiar”. Biel jest najbardziej neutralnym wyborem – sprawi, że dziecko będzie mogło się skoncentrować i wyciszyć. Z drugiej strony białe ściany często są kojarzone ze sterylnym, nieco odpychającym wnętrzem. Jeśli boimy się eksperymentowania z odważniejszymi kolorami, warto postawić na pastelowe barwy takie jak beże, szarości, błękit, czy pudrowy róż. Szczególnie w takiej kolorystyce odnajdą się najmłodsi domownicy. Zestawienie naturalnych, subtelnych kolorów uspokaja i tworzy pełen harmonii azyl dla dziecka, które dopiero co zaczyna odkrywać świat. 

Łączenie kolorów w pokoju dziecięcym 

A co, gdy zamiast jednego koloru, chcemy pójść o krok dalej i stworzyć nieco ciekawszą kompozycję? Łączenie kolorów w pokoju dziecięcym, to dobry pomysł szczególnie u dorastających pociech. W tym przypadku musimy wziąć pod uwagę nie tylko ich często zmienne nastroje, ale także stworzenie odpowiednich warunków do nauki. Najlepiej sprawdzającymi się kolorami, które pomagają w koncentracji, pozytywnie wpływają na nastrój dziecka, wyciszają i relaksują, są takie barwy jak: zielony, żółty, brązowy, czy niebieski

Jeśli urządzamy pokój nastolatka, to zawsze lepiej wspólnie z nim podjąć decyzję, aniżeli zdecydować w jego imieniu, bo przecież, chodzi o to, by to on/ona czuła się w nim komfortowo. Pamiętajcie, że zawsze można iść na kompromis i zamiast czterech ścian w tym samym kolorze, puścić wodzę fantazji! Poprzez zestawienie kilku kolorów z łatwością można wydzielić strefę do nauki od strefy do zabaw i odpoczynku. 

Jakie kolory do pokoju dla dziewczynki, a jakie dla chłopca? 

Nie bez powodu najczęściej rodzice stawiają na tzw. „klasyki”, czyli róż w przypadku pokoju dla dziewczynki i niebieski w pokojach chłopca. Są to kolory, które od lat skradły serca dzieci i królują w ich garderobach, zabawkach, czy meblach. W Baby Boo odnajdziecie zestawy mebli dziecięcych w ulubionych kolorach, urozmaicone fantazyjnymi postaciami z bajek. W połączeniu z podobną tonacją kolorów na ścianach otrzymamy spójne, przytulne wnętrze dające poczucie bezpieczeństwa. A co z dodatkami? One też mają niebagatelne znaczenie – mogą przełamać nudę, pomóc w lepszym zorganizowaniu przestrzeni, czy pobudzić kreatywność dziecka.

0