bread 1
  >  Inspiracje   >  Jak zaprojektować pokój dziecięcy?
9231d894f72554347aadf05fdc89dade

Jak zaprojektować pokój dziecięcy?

Projektując pokój dziecka, warto mieć na uwadze kilka istotnych aspektów takich jak: bezpieczeństwo, praktyczne zastosowanie i walory estetyczne. Ma on odpowiadać potrzebom naszej pociechy, które pod wieloma względami różnią się od potrzeb osób dorosłych. Dziś podpowiemy Wam jak zaprojektować pokój dziecięcy i na co zwrócić szczególną uwagę podczas aranżacji.

Kolory w pokoju dziecięcym

W przypadku dzieci najlepiej sięgać po stonowane kolory. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że oddziałują one na samopoczucie – zarówno u dorosłych, jak i dzieci. W przypadku najmłodszych poleca się więc wybór tych barw, które wyciszają. Dzieci same w sobie stanowią wulkan energii, nie potrzebują więc towarzystwa intensywnych kolorów, które będą je pobudzać i rozpraszać jeszcze bardziej. Obecnie największym powodzeniem cieszą się m.in. biele, szarości, beże, pastele i odcienie ziemi. To samo dotyczy kolorystyki mebli w pokoju dziecka. Lepiej będzie zrezygnować z kontrastujących połączeń na rzecz barw, które stworzą harmonijną całość.

Podział pokoju dziecięcego na strefy

Wybór kolorystyki to dopiero początek, po którym następuje to, co najciekawsze, czyli meblowania pokoju. Zanim wybierzesz się na zakupy, pamiętaj, aby porozmawiać z dzieckiem i wziąć pod uwagę jego indywidualne potrzeby. Powinno być to miejsce nie tylko do spania, ale także do nauki, zabawy oraz przechowywania osobistych rzeczy. Warto wydzielić w nim specjalne strefy, które ułatwią maluchowi poruszanie się po tej przestrzeni. Postaraj się je rozdzielić – zwłaszcza miejsce przeznaczone do nauki i zabawy. Jeżeli granica pomiędzy nimi nie zostanie zachowana – dziecko może mieć problem z koncentracją. W strefie do nauki lepiej będzie ograniczyć ilość elementów, które mogą rozpraszać uwagę. Bardzo ważną rolę odgrywają również meble, które powinny się znaleźć w pokoju dziecka. Aby ułatwić Wam to zadanie, przyporządkowaliśmy meble do kilku najważniejszych stref.

  • Strefa do nauki – nie może w niej zabraknąć biurka z krzesłem, regału na książki oraz odpowiedniego oświetlenia. Strefę tę warto wydzielić pod oknem, gdzie jest dostęp do dużych ilości światła dziennego;
  • Strefa do zabawy – powinny się w niej znaleźć wszelkie zabawki oraz akcesoria z nimi związane, np. pojemnik na zabawki, komody itp. Świetnie w tej roli sprawdzą się także nowoczesne meblościanki. W tej strefie warto również umieścić dywan do zabaw na podłodze;

Na co zwrócić uwagę, wybierając meble do pokoju dziecka?

Wydawać się to może banalne, ale wbrew pozorom nie dla wszystkich jest oczywiste, że meble do pokoju dziecka różnią się rozmiarem i designem od innych. Nie należy więc wyposażać pokoju pociechy w meble dostosowane do potrzeb dorosłych.  Warto podejść do tego zadania realizując je z perspektywy dziecka i postawić na meble dekoracyjne, np. z baśniowymi wzorami, które będą wspierać jego rozwój i kreatywność. W razie wątpliwości zawsze można zamówić gotowe projekty pokoi dziecięcych. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą podarować dziecku wyjątkowy pokój przydatny na lata, a jednocześnie oszczędzić czas i pieniądze.


Jeśli szukasz mebli, dzięki którym odmienisz wystrój pokoju dziecka i nadasz mu unikalny charakter, sprawdź naszą ofertę!

0